środa, 17 marca 2010

Opowiedz mi coś!

Tytuł: Opowiedz mi coś! Układanie opowiadań z dziećmi


Autor: Winfred Kaminski, Bert Gigas


Wydawnictwo: JEDNOŚĆ 2000


Książka prezentuje zabawy dzięki, którym można nauczyć dzieci sztuki opowiadania. Opatrzona jest również wstępem prezentującym sztukę opowiadani.


Nie zgadzam się jednak z autorami, że umiejętność opowiadania nie umiera wśród naszej młodzieży. Kiedy przysłuchuję się rozmowom dzieci, młodzieży a w końcu i samym dorosłym, ubolewam nad niewielkim zasobem słów, nad protezami językowymi i coraz częściej goszczącymi przekleństwami. Tak jakby żadna historia bez tego nie obyłaby się. Któż z nas nie słyszał w trakcie rozmowy - no wiesz, taki ten...A ja mam ochotę wtedy dodać - bez takiego czegoś, z takim czymś.


Umiejętność ciekawego opowiadania to wielki dar, którego można się także nauczyć - ale trzeba zacząć od małego (czym skorupka za młodu...). Wiemy, że nawet w baśniach i legendach jest tak cenna umiejętność, że potrafi ratować życie - "Baśnie z 1001 nocy":)


Opowiadając uczymy także uważnego słuchania. Natomiast słuchając uczymy się jak ciekawie opowiadać. Chyba jednak przede wszystkim tworzymy jakąś niewidoczną więź między opowiadającym i słuchającym. To nie to samo co puszczenie bajki na płycie CD, czy włączenie TV.

W bajkoterapii mówi się o dobroczynnych właściwościach bajek, baśni i opowiadań. Jednak warunek jest taki, że opowiadamy, w ostateczności czytamy, a nie włączamy telewizor i wychodzimy.


Do dziś pamiętam znienawidzone przeze mnie szkolne streszczenia i swoją polonistkę: Proszę to samo, ale w dziesięciu zdaniach! A mi jakoś te dziesięć zdań nigdy nie wychodziło. Bo jak tak można o książce ww 10 zdaniach... Gdzie jej sens? Gdzie jej przesłanie? Jak tu streścić w kilku zdaniach miłość Romea i Julii? I wielu innych...


Książka prezentuje 40 scenariuszy spotkań z opowiadaniem na podstawie różnych tekstów literacki, np. książeczki Janoscha, baśni Grimmów czy Andersena; ale także na podstawie opowiadań wymyślonych przez samych autorów.


Każdy scenariusz to:


  1. krótki wstęp zawierający wiek dzieci, do których przeznaczona jest zabawa, czas trwania i potrzebne materiały pomocnicze;
  2. propozycja sposobu opowiadania bajki;
  3. samą treść opowiadania;
  4. oraz inne możliwości prowadzenia danej zabawy.

Zabawa, która szczególnie przypadła mi do gustu to zabawa kłębkiem wełny. Zwijamy kilkanaście odcinków różnego koloru włóczki i taki wielokolorowy kłębek dajemy dzieciom. Każdy opowiada tak długo, póki jest dany kolor. Kiedy tylko zaczyna się inny przekazuje kłębek następnemu dziecku.


Metoda nie tylko do wykorzystania z dziećmi i w trakcie opowiadania. Pomysłów na wykorzystanie mam tysiące: odpytywanie na lekcji czy prowadzenie dyskusji. z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi.


Książka malutka, tania, ale z tego co mi wiadomo na wyczerpaniu:( Więc albo szybki kurs do księgarni, albo wizyta w bibliotece.


Miłej lektury i zabawy z opowiadaniami:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz